Ostatnio gorącym tematem są teleporady, czyli konsultacje lekarskie odbywające się za pośrednictwem telefonu lub wideokonferencji. Pacjenci pomstują na lekarzy, że przez telefon na pewno konsultacja będzie mniej skuteczna, lekarze rozkładają ręce, gdy w gabinecie słyszą „ja tylko po receptę”. Jak pogodzić obie racje? Przeczytajcie ten artykuł.

Zdalnie czy stacjonarnie?

Od kilku miesięcy zagrożeniem jest rozprzestrzenianie się wirusa, który wymusza na nas konieczność dostosowania się do sytuacji kryzysowej. To jest fakt. Placówki służby zdrowia zareagowały na tę sytuację poprzez umożliwienie pacjentom konsultacji telefonicznych lub wideokonferencje.

Zalety porad telemedycznych:

Wady porad telemedycznych:

Kluczem do sukcesu jest wybór optymalnego rozwiązania. Jeśli musisz skorzystać z porady lekarza, przeanalizuj swój problem i zastanów się czy więcej korzyści przyniesie Ci wizyta stacjonarna, czy porada telefoniczna.

Teleporada

Wybierz teleporadę, jeżeli:

Wizyta stacjonarna

Umów się na wizytę w gabinecie, jeśli:

Wybierz optymalne rozwiązanie

W obecnej sytuacji ważne jest, aby wybierać rozsądnie. Jeśli Twoja babcia potrzebuje przedłużenia recepty, to nie ma sensu, żeby siedziała w poczekalni przychodni – pomóż jej zadzwonić do lekarza i wykup dla niej receptę (pamiętaj – kod przyjdzie SMSem lub emailem). Jeżeli natomiast niepokoi Cię zgrubienie, które wyczuwasz pod skórą, to raczej bez osobistej wizyty u specjalisty się nie obejdzie.

Z mojego doświadczenia

Ja również udzielam teleporad. Z mojego doświadczenia wynika, że w większości przypadków pacjenci są w stanie dobrze wybrać sposób, w jaki powinna się odbyć konsultacja lekarska.

Ale zdarza się, że zamiast teleporady pojawiają się osobiście. Z obawy, że:

Chciałem Was uspokoić, drodzy Pacjenci. Teleporada jest równoprawną konsultacją medyczną. Lekarze używają całej swojej wiedzy i doświadczenia po to, aby Wam pomóc. Tak samo, jak w gabinetach.

Ja nie założę holtera na odległość, nie przeprowadzę próby wysiłkowej. Ale bez względu na formę kontaktu, wystawię Wam niezbędne recepty i skierowania, opowiem o zdrowym odżywianiu i wpływie diety na Wasze zdrowie, omówię wyniki badań i wydam drugą opinię dla diagnozy.

Wybierając formę naszego spotkania, wybierzcie najbardziej optymalnie do sytuacji.

 

2 Responses

  1. Mam 60lat od 4 lat cierpie na migotanie przedsionków na poczatek byl sedacoron 1200mg razem z concor i cos jeszcze ustapilo i powrocilo
    Te leki juz niedzialaly byla kardiowersja super na nastepny dzien to samo zmienilem lekarza przepisal rythmonorm i ok uspokoilo sie.
    Potem odstawilem leki i bylo super 1.5 roku i teraz sie zaczelo ale mam takie uczucie ze to wszystko idzie od zoladka przez wzdecia i takie kopniecie do serca i juz. Mysle ze jezeli t.5roku wytrzymalo to mozna by to wyleczyc albo ablacja bo caly czas brac leki potem moze wieksze dawki bym niechcial
    Bardzo prosze Pana o opinie na ten temat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *