Śródbłonek naczyniowy

Pierwszy raz w życiu słyszysz o śródbłonku naczyniowym? Jeśli tak, to zapewniam, że zaskoczę Cię w tym artykule jeszcze nie raz. Komórki wyściełające naczynia to śródbłonek naczyniowy. Od jego prawidłowego funkcjonowania zależy nasze zdrowie w większym stopniu, niż może Ci się wydawać.

 

Co to jest śródbłonek?

Śródbłonek naczyniowy to wyściółka naczyń krwionośnych, która jest barierą pomiędzy mięśniami a krwią. Jest on bardzo aktywny, bierze udział w transporcie substancji chemicznych, ale też sam wydziela różne substancje. Prawidłowo działający śródbłonek naczyniowy wydziela m.in. tlenek azotu (NO).

Co robi tlenek azotu w Twoim organizmie?

Tlenek azotu chroni Cię m.in. przed nadciśnieniem tętniczym, reguluje przepływ i opór naczyń, działa przeciwzapalnie (przeciwmiażdżycowo). Tlenek azotu działa rozkurczająco na żyły i tętnice, a więc rozszerza naczynia krwionośne. Działanie tlenku azotu równoważy endotelina-1, która obkurcza naczynia krwionośne. Zaburzenie równowagi pomiędzy tymi dwoma substancjami powoduje powstanie różnych chorób naczyniowych. Dlatego tak kluczowe jest zachowanie homeostazy, czyli równowagi. A można to osiągnąć utrzymując ciśnienie krwi na stabilnym poziomie.

Dysfunkcje

Śródbłonek naczyń krwionośnych aktywuje się pod wpływem bodźców, które otrzymuje. Może to być np. zmiana ciśnienia krwi, spadek zawartości tlenu. Długotrwałe zaburzenie pracy śródbłonka, jego przedłużająca się aktywność prowadzi do najróżniejszych zaburzeń. Jego dysfunkcja bardzo często prowadzi do miażdżycy, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, zawału serca. Listę można jeszcze wydłużyć.

Jak dbać o śródbłonek

Prawdopodobnie potrafisz sobie wyobrazić w jaki sposób możesz zadbać o swoje serce. Albo o wątrobę. A czy można zadbać o śródbłonek? Otóż jak najbardziej. Śródbłonek naczyniowy to bardzo specyficzny i rozbudowany organ. Ale wbrew pozorom zadbanie o jego dobrą kondycję wcale nie jest takie trudne. Wystarczy rozsądna, zbilansowana, zdrowa dieta. Zawartość Twojego talerza to najlepsza profilaktyka.

Dlaczego dieta jest taka istotna dla prawidłowego funkcjonowania śródbłonka naczyniowego? Ponieważ ma on bezpośredni kontakt z krwią i substancjami (z pożywienia) przez nią przenoszonymi.

 

Co szkodzi śródbłonkowi?

 

Rekomendacja lekarza

To, że czegoś nie widać, nie odznacza, że to nie istnieje, prawda? Zadbaj o swój śródbłonek naczyniowy, chociaż do tej pory być może nie wiedziałeś w ogóle o jego istnieniu. Wpływ diety na Twoje zdrowie jest ogromny. Zbilansowana dieta to najlepsze lekarstwo i najlepsza profilaktyka.

I jeszcze jedno. Stan zapalny w obrębie śródbłonka może rozwijać się latami, dlatego tak ważne jest zaszczepienie prawidłowych nawyków żywieniowych już u dzieci.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *